neden su arıtma cihazı

Evlerimizdeki musluklardan akan suların tertemiz olduğu konusunda çok da emin olamadığımız su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda şehir şebekelerinde yapılan ölçümlerde daha sağlıklı sonuçlar çıksa bile binalardaki tesisatlarda suyun kirlenmesi söz konusu olmaktadır. Bu sebeple günlük yaşamda kullanacağımız suyun arıtılması şarttır. Bu konuda neden su arıtma cihazı kullanmalıyız sorusunun cevabını vermek için bazı önemli tespitlerin yapılması uygun olacaktır. Su arıtma cihazının suyumuzu nasıl ve ne derece temizlediği bu sorunun cevabı olarak sunulabilmektedir.

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalıyız, Önemi Nedir?

Su insan için hayattır ama bu bugünlerde tersine de dönebiliyor yani su insan için hastalık sebebi de olabilmektedir. Hastalık sebebi olan sular içinde farklı özelliklerde bakterileri barındıran sulardır.  Bu bakterilerin arıtma tesisinde sudan uzaklaştırılması ve suyun temiz hale gelmesi sağlanmaktadır. Fakat bu konuda %100 temizlenmenin söz konusu olması da imkansızdır. Suyun kullanılabilir değerler arasında olmasına özen gösterilmektedir.  Şebeke suyu dediğimiz musluklardan akan sularda bu kullanılabilirlik değerleri göz önünde bulundurulur.

Evlerde Kullanılan Arıtma Cihazları Suyu Ne Kadar Temizler?

Ülkemizde evlerimizde kullandığımız su iki şekilde kullanılabilir su haline gelmektedir. Bunlardan biri damacana su olarak satın alınarak kullanılan sulardır. Bu sular kaynağından alınarak depolanıp kullanılmak üzere insanlara sunulmaktadır. Bir diğeri ise suyun evlerde kurulan arıtma sistemi ile arıtılarak temiz hale getirilmesidir. Neden su arıtma cihazı kullanmalıyız konusunda şüphesi olan kişiler musluklarından akan su ile ilgili bir tahlil yaptırıp çıkan sonuca göre suyunu kullanmaya başlayabilir.

Su arıtma cihazlarının suyu ne kadar temizlediği ile ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken bu cihazlarda bulunan temek unsurlar nelerdir sorusudur. Su arıtma cihazlarında 6 adet filtre bölümü bulunmaktadır. Bu altı adet filtre sisteminden suyun geçip temizlenmesi şu aşamalardan geçerek söz konusu olur:

  • Tortu filtresi
  • Ön karbon filtre
  • Membran filtre
  • Son karbon filtre
  • İnce filtre
  • Anti-bakteriyel (seramik) filtre

Su şehir şebeke suyundan alınarak ilk olarak tortu filtresinden geçmektedir. Burada suyun içerisinde bulunan tüm toz, çamur, kalıntı unsurları takılıp kalmaktadır. Bu aşama bile neden su arıtma cihazı kullanmalıyız sorusuna cevap olarak yetmektedir. Sonraki aşamalarda ise suyun içindeki ağır metallerde, kimyasallara kadar tüm maddeler ortadan kalkmakta ve saf su kalmaktadır.

Su Arıtma Cihazlarının Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ev ve işyerleri için farklı su arıtma modelleri bulunmaktadır. Bu arıtma cihazları mutfakta tezgah altı veya tezgah üstü sistem olarak monte edilmektedir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken su arıtma cihazını musluk gibi açarak suyu içmede ve yemeklerde kullanmaya başlamaktır. Su arıtma cihazları belli bir süre kullanıldıktan sonra filtreleri kirleneceği için değiştirilmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Cihazın kapasitesine ve modeline göre belli periyotlarla cihazın bakımı ilgili firma tarafından yapılmalıdır. Cihazın bakımı sırasında görecekleriniz neden su arıtma cihazı kullanmalıyız demeden bu cihazı kullanmaya devam etmenize yardımcı olacaktır.

20 yıldan beri Elbistan, Afşin, Ekinözü, Nurhak, Göksun ve Darende hesaplı ve sağlıklı su içsin diye her noktaya ulaşmayı Çınar Mağazası olarak görev bildik. Ayrıca Çınar Mağazası, su arıtma cihazı satışı ve filtre bakımı gibi alanlar kapsamındaki konularla ilgili hakim olduğu tüm bölgeye en kaliteli hizmeti sunmayı hedeflemiştir. Konusunda uzman bir kadroya sahip olan Çınar Mağazası, gelişen teknolojik yenilikleri takip ederek ve bu konuda uyum sağlayarak bilinçli bir sorumluluk anlayışıyla hizmet vermektedir. Hemen bize ulaşarak ücretsiz tanıtım talep edebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlığınız için daha fazla geç kalmayın!

ADRES: Güneşli Mah. Emniyet Cad. Kahramanmaraş/ELBİSTAN
TELEFON: +90 505 353 4463

Bir önceki yazımız olan En Ucuz Su Arıtma Cihazı Kriterleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

×

Hoşgeldiniz!

Sipariş, bakım, teknik servis taleplerinizi ve sorularınızı WhatsApp'tan bize anında yazabilirsiniz. Hemen temsilcimize tıklayın ve sohbet başlatın.

× WhatsApp İletişim