su arıtma cihazı filtresi

Bakterileri, pislikleri, kimyasal oluşumları temizlediğinden dolayı su arıtma cihazı filtresi değişimi sağlık açısından önem kazanmaktadır. Filtreyi değiştirmek yerine temizlemeyi düşünenler olabilir.  Fakat su arıtma cihazlarının genel çalışma mantığı filtrenin değiştirilmesi şeklindedir. Çünkü filtreler bakterileri, mikropları filtre ettiğinden temizlenerek kullanılmasına imkan yoktur. Filtrelerin ilk değişim zamanı kullanımdan sonraki 6.aydır. Arıtma cihazlarının markasına göre değişmekle birlikte genellikle 3 filtre bulunur. Bu 3 filtrenin ilk 6 ay bittikten sonra mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Bu konuda bilinmesi gereken husus cihazın aktif olarak kullanılması veya kullanılmaması dikkate alınmayacağıdır. Kullanılmasa bile takıldıktan 6 ay sonra 3 filtrenin değiştirilmesi şarttır. Arıtma cihazının en geç 20 günde bir kullanılması gerekir. Çünkü kullanılmadığında filtre su görmez. Su görmeyen filtre kurur. Kuru filtrede bakteri oluşumu daha hızlı olacaktır. Oluşan bakterilerden dolayı uzun süre kullanılmayan su artıma cihazı filtresi değişimi şarttır. Değiştirilmeden kullanılması durumunda bakteriler suya geçeceğinden sağlık açısından zararlı olacaktır.

Su Arıtma Cihazı Filtresi Değişim Süresi

elbistan, afşin, ekinözü, nurhak, göksun, darende su arıtma

Kullanım sıklığına ve markaya göre su artıma cihazı filtre sayısı ve değişim süresi farklıdır. İlk 6 ayda 3 filtrenin değiştirilmesi bütün markalar için geçerli olup sonraki değişimler farklılık gösterebilir. Su arıtma cihazlarında 4, 5, 6 veya daha fazla filtre olabilir. Her markanın cihazının filtre sistemi değişik olduğundan markanın kullanma kılavuzunda belirtildiği veya cihazı takmaya gelene teknik elemanların filtre değişimi ile ilgili söylediği kriterler dikkate alınarak hareket edilmelidir.

Filtrelerin değişim süresi markasına ve kullanım sıklığına göre değişir. Değişim için gerekli olan süreler 6 ay ile 24 ay arasında farklılık gösterir. Filtresi söylenen süreler içerisinde değiştirilmeyen su artıma cihazlarından elde edilen suyun kalitesi düşer. Kalitesi düşen suyun sağlığa katkısı istenilen oranda olmaz. Filtresi değiştirilen su arıtmalarının suyunun tadı ilk başlarda farklı gelebilir. Bir veya iki hafta geçtikten sonra eski tat elde edilir.

Su Arıtma Cihazı Filtresinin Değişmesi ve Takılması

Farklı markalar olmasından dolayı su arıtma cihazı filtre değişimi ve takılması farklılık arz edebilir. Çınar Mağazası filtrenin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini kurumsal olarak takip eder. Değişim zamanı geldiğinde müşteriler aranır, randevu alınır. Randevu zamanında gelen uzman teknik ekip arıtmanın filtresini değiştirir. Su arıtma cihazı müşterisini uzman teknik ekibiyle değiştirme zahmetinden kurtarır. Peki uzman teknik ekibimiz filtre değişimini nasıl yapıyor?

  • Şebeke suyunun cihaza girmesini sağlayan vana kapatılmalıdır.
  • Arıtma cihazının su tankının vanası suyun dışarı akmaması için kapatılmalıdır.
  • Filtre değiştirilmeden önce varsa koruyucu conta çıkarılır. Somun sökülür. Kapak üzerinde bulunan ok işaretinin gösterdiği tarafa çevrilerek açılır.
  • Açılan kapağın içindeki filtre pense veya farklı bir alet vasıtası ile sökülerek çıkarılır.
  • Yeni filtre yerine tam oturacak şekilde bastırılarak yerleştirilir.
  • Kapağı kapatılır. Somun iyice sıkılır.
  • Geriye kalan filtrelere takılan hortumlar çıkarılır. Cihazlar için özel olarak üretilmiş anahtarlar vasıtasıyla filtreler çıkarılır.
  • Değiştirilen filtreler yerlerine tam oturtularak sıkılır.
  • Kapaklar iyice kapatıldıktan sonra bütün kapatılan vanalar açılır.

20 yıldan beri Elbistan, Afşin, Ekinözü, Nurhak, Göksun ve Darende hesaplı ve sağlıklı su içsin diye her noktaya ulaşmayı Çınar Mağazası olarak görev bildik. Ayrıca Çınar Mağazası, su arıtma cihazı satışı ve filtre bakımı gibi alanlar kapsamındaki konularla ilgili hakim olduğu tüm bölgeye en kaliteli hizmeti sunmayı hedeflemiştir. Konusunda uzman bir kadroya sahip olan Çınar Mağazası, gelişen teknolojik yenilikleri takip ederek ve bu konuda uyum sağlayarak bilinçli bir sorumluluk anlayışıyla hizmet vermektedir. Hemen bize ulaşarak ücretsiz tanıtım talep edebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlığınız için daha fazla geç kalmayın!

ADRES: Güneşli Mah. Emniyet Cad. Kahramanmaraş/ELBİSTAN
TELEFON: +90 505 353 4463

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Teknik Servis Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

×

Hoşgeldiniz!

Sipariş, bakım, teknik servis taleplerinizi ve sorularınızı WhatsApp'tan bize anında yazabilirsiniz. Hemen temsilcimize tıklayın ve sohbet başlatın.

× WhatsApp İletişim